Alerjik Yürüyüş

Alerjik Yürüyüş

Alerjik yürüyüş, alerjik hastalıkların bebeklik döneminden itibaren doğal seyri anlamına gelir. Doğumdan sonra ilk aylarda veya ek gıdalara geçiş ile ciltte kuruluk ve kaşıntıyla giden egzemalar başlayabilir. Atopik dermatit denilen bu durum, alerjik-atopik yürüyüşün ilk basamağındadır ve ileriki yaşlar için diğer alerjik hastalıkların öncü belirtisi olarak kabul edilir.

Atopik dermatit ile beraber besin alerjileri bulgu verebilir. Çoğunlukla yumurta ve süte bağlı ortaya çıkan besin alerjileri egzamalı olguların yaklaşık %30-40’nda saptanır. Bu yüzden sebat eden egzemaların besin alerjisi yönünden değerlendirilmesi gerekir.
Bu çocuklarda daha sonraki yıllarda ev tozu, küf polen gibi solunum yolu alerjenlerine karşı duyarlılık gelişebilir. İleriki yıllarda alerjik rinit veya astım gelişimi görülebilir.
Atopik dermatitten alerjik rinit ve astım gelişimine ilişkin alerjik yürüyüşle ilgili yapılan çalışmalarda; atopik dermatitli olguların,diğer çocuklara göre astım riskinin 3-4 kat daha yüksekolduğu düşünülmektedir.
Alerjik duyarlılığı saptanan hastalar, ileride oluşabilecek hastalıklar hakkında bilgilendirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir