Alerji ve Bağışıklık Sistemi Hastalıkları (Alerjik Hastalıklar)

Alerji ve Bağışıklık Sistemi Hastalıkları (Alerjik Hastalıklar)

Alerjik hastalıklar günümüzde oldukça sık görülmektedir. Vücudumuza giren alerjen olarak adlandırılan yabancı maddelere karşı verilen anormal yanıt sonucunda çeşitli bulgular ortaya çıkmaktadır. Bulgular çok hafif düzeyde olabileceği gibi yaşamı tehdit edecek boyutlarda da olabilir.

Alerjik reaksiyonun geliştiği organlara bağlı olarak hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Solunum sisteminde alerjik reaksiyonlar burunda olursa alerjik rinit, akciğerlerde hava yollarında olursa astım ortaya çıkmaktadır. Her iki organımız solunum sisteminin birer öğesi olduğu için her iki hastalığın sıklıkla birlikte görüldüğünü unutmamak gerekir.

Alerjenler sadece solunum yolu ile alınmaz. Yiyecekler ile aldığımız besin proteinleri de alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Besin alerjenleri, anafilaksi, eozinofilik özafajit, proktokolit ya da atopik dermatit (egzema) gibi hastalıkların gelişiminde de rol oynayabilir. Bu hastalıkların tanısı ve tedavisi diğerlerinden oldukça farklılık gösterir.

Diğer yandan arı sokmalarına bağlı ciddi alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Bu reaksiyonlar hafif döküntü kaşıntıdan anafilaksiye kadar gidebilen ölümcül şekilde olabilir. İlaçları da unutmamak gerekir. Damardan/kas içine yapıldığında ya da ağız yolu ile alındığında anafilaksi gibi ağır reaksiyonlar gelişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir